Вінницький міський палац дітей та юнацтва ім. Л.Ратушної

Життєдайної творчості сила

  • Збільшення розміру шрифта
  • Звичайний розмір шрифта
  • Зменшити розмір шрифта
Home Психолог
Психолог

Поради батькам у вихованні підлітка

Електронна адреса Друкувати PDF

Виховання підлітка – дуже складне завдання. У цьому віці діти, з одного боку, вже перестали бути залежними від вас малюками, а з іншого – ще не перетворились на дорослих молодих людей. Ця перехідна фаза приносить проблеми як батькам, так і самим підліткам. Проте за допомогою терпіння й корисних порад, викладених нижче, ви зможете успішно подолати цей період життя дитини й перетворити вашого підлітка на впевнену молоду людину.

Далі наводяться десять корисних порад, які допоможуть вам зміцнити й оздоровити ваші стосунки з підлітком.

Будьте не батьком, а другом

Час балувати дитину минув! Будьте більше другом, ніж батьком. На цьому етапі дуже важливо, щоб ваша дитина усвідомила, що ви любите її та дбаєте про неї. Замість того, щоб виносити догани за помилки, продемонструйте підлітку, що ви розумієте ситуацію й завжди готові його підтримати. Це одна з найкращих порад про виховання підлітків, яку вам варто прийняти.

Поважайте особистий простір підлітка

Секрети складають більшу частину життя підлітка. Як батьку вам необхідно знати всі таємниці життя вашої дитини, але іноді їй необхідно надавати особистий простір та уникати втручання в її світ. Нехай ваша дитина приходить до вас тоді, коли він/вона дійсно потребує цього.

Підготуйте себе до особливостей підліткового періоду

Підліток – це вже не дитина, тому треба певною мірою готувати себе до його виховання. Читайте книги або пригадуйте свої підліткові роки й те, як ви справлялися зі змінами у вашому житті. Чим більше ви дізнаєтесь, вивчите й проявите емпатії, тим краще зможете зрозуміти вашого підлітка та його проблеми.

Дисциплінуйте, а не карайте

Коли ви намагаєтесь установити певні стандарти поведінки підлітка, не будьте нав'язливими. Обговоріть з дитиною дисциплінарні моменти й візьміть до уваги її думку. Поясніть, чому необхідно встановити правила дисципліни та яку користь вони принесуть їй. Дуже важливо дати підлітку можливість висловити свою точку зору перед установленням будь-яких дисциплінарних правил.

Прищеплюйте почуття відповідальності

У деяких культурах підліток уважається вже дорослим. Це сприятливий час, щоби зміцнити його почуття відповідальності. Спробуйте покласти на нього більше домашніх обов'язків, а також надайте йому можливість самому справлятися з ними. Це повинно вселити в підлітка почуття відповідальності та впевненості в собі.

Знайдіть час для систематичного довірливого спілкування з підлітком

Підлітки, як відомо, народ украй нетовариський, тому батьки просто зобов'язані забезпечити систематичне спілкування з дитиною. Незалежно від напруженого робочого графіка й ділового способу життя, батьки повинні знаходити час вільно спілкуватися зі своїми дітьми і співпереживати їх життєві перипетії. Це може бути будь-який час: під час сніданку, удень або в кінці дня за вечерею.

Дійте превентивно, з урахуванням прогнозу розвитку подій

Шукайте відповідний час, щоби порозмовляти з вашою дитиною про важливі для неї запитання, які вона часто не у змозі поставити, або просто соромиться зробити це. Це може бути тактовна розмова про музичні переваги або серйозне обговорення таких тем, як період статевого дозрівання чи інтимне життя. Намагайтеся чітко відповідати на запитання підлітка, не намагайтесь ухилитись або давати завуальовані відповіді.

Будьте свідомими й обережними

Необхідно надати підлітку особистий простір, але в той же час важливо взяти за правило дізнаватись (непомітно дізнаватися) про ті місця, які він відвідує, і про його компанію. Це не означає, що ви повинні шпигувати за своїм підлітком і підслуховувати його розмови. Ви повинні бути відкритим до спілкування, щоб дитина не боялася звертатись до вас.

Будьте милосердними і співчутливими

Перед тим як суворо відчитати підлітка, постарайтесь поставити себе на його місце. Будьте розсудливими, дотримуйтеся правил і дисципліни. Важливо бути привітним, терплячим і здатним зрозуміти. Намагаючись дисциплінувати підлітка, ніколи не застосовуйте силу й не завдавайте фізичну шкоду його здоров'ю. Дослідження довели, що озлоблені та скривджені підлітки зазвичай виростають неповноцінними й навіть жорстокими дорослими.

Будьте гідні наслідування

Навіть у підлітковому віці діти наслідують батьків просто тому, що батьки – це єдина константа в їх мінливому світі. Якщо існує невідповідність між тим, що ви кажете, й тим, що ви робите, підліток легко визначить фальш. Тому завжди намагайтесь бути прикладом для наслідування – тим, кого підліток з радістю копіює.

Виховання підлітка вимагає більше турботи, ніж будь-який інший період виховання. Хто завгодно може надати підлітку їжу й дах, але тільки турботливі батьки, які розуміють і підтримують, здатні вказати йому правильний шлях. Тому будьте максимально обережними та дбайливими при вихованні підлітка, дуже скоро він стане дорослим, і у вас почнуться кращі часи!

 

 

Особливості психологічної підтримки дитини

Друкувати
(Стаття для батьків)
  Повна зневіра у власній дитині. Це ситуація коли навіть у звичайних побутових умовах батьки вбивають прагнення своєї дитини. Батьки закривають очі на бажання дитини, тому, що це здається абсурдним та  недолугими або такими, що дитині не під силу. Наприклад, часто вживана батьками фраза типу: «Давай я тобі допоможу, бо у тебе не виходить!», - автоматично програмує дитину на невдачу і занижує її самооцінку. Коли у дитини не виходить дорослим часто не вистачає слів підтримки або ж часу та терпіння на те, щоб у дитини все ж з п’ятої спроби вийшло. В таких випадках рятівними для батьків будуть фрази: я в тебе вірю, ти зможеш, мені приємно, що ти так стараєшся. Головне при цьому візуальний контакт, дотик та щира підбадьорююча інтонація. 
  Інший випадок коли дитину примушують займатись тим, чим в свій час не мали змоги займатись батьки . Тобто реалізація власних потреб батьків через дитину. Впевніться чи дитина дійсно хоче займатись в тому гуртку в який ви її записали? Гурток чи секцію дитина відвідує з задоволенням чи з примусу? Якщо дитині важко зробити вибір, терпляче чекайте поки вона сама пробує себе в чомусь новому. І навіть у побутових питаннях, коли річ йде про колір сорочки чи бантика -  давайте дитині вибір. Інакше доведеться вирішувати за дитину завжди, так як вона не навчиться сама приймати рішень, а  головне брати відповідальність за ці рішення. Виросте безініціативною та безвідповідальною. Слухайте та чуйте побажання та потреби своєї дитини.
  Гіршим нехтування здібностей та обдарувань дитини є тільки приписування їх дитині. Підсвідомо дитина відчуватиме тягар очікувань батьками від неї і думатиме, що без цього її не любитимуть. Або ж в такий спосіб батьки штучно завищують самооцінку дитини. А вона в такій ситуації зменшує роль вчителів та батьків у досягненні успіху. І врешті решт кожен конкурс зусиллями батьків не виграти і не вберегти дитину від травмуючого розчарування. Штучну «зірковість» підтримувати складно! Будьте уважніші до здібностей дитини і радьте їй заняття по її силах. 

Шановні батьки давайте дитині впевненість, що ви будете її любити однаково і за третє і за перше місце в конкурсі !!!
Психолог 
Ірина Бондаренко

 

Як зацікавити дитину?

Електронна адреса Друкувати PDF

Грусный-ребенок-257x300

    Серед багатьох проблем сучасного дитинства батьки та вчителі часто стикаються з відсутністю в дітей інтересу до будь-чого: пізнання, діяльності, інших людей, світу. Часом, виконуючи певні дії, діти не відчувають до них інтересу, бажання вникнути, довідатися, зрозуміти. Що ж відбувається з нашими дітьми, чому зникає інтерес, чому гаснуть очі  й виникає протиприродна віку апатія, байдужість і втома, вичерпується натхнення? 

 

Останнє оновлення на Середа, 16 квітня 2014 16:08 Детальніше...
 

Напрями роботи психологічної служби

Електронна адреса Друкувати PDF

Робота психологічної служби в Палаці має такі напрями: діагностика, яка спрямована на виявлення здібностей; робота з розвитку творчого потенціалу особистості; визначення стратегії індивідуального розвитку дитини; психолого-педагогічна корекція. Діагностичні обстеження проводяться з метою визначення загальних та спеціальних здібностей вихованців для спрямування їх навчально-творчої діяльності за відповідними напрямами позашкільної освіти та визначення впливу навчально-виховного процесу на розвиток творчої особистості дитини.                                                                                    

Останнє оновлення на Понеділок, 11 березня 2013 15:38 Детальніше...
 

Віртуальний простір: можливі небезпеки для дітей

Електронна адреса Друкувати PDF

Діти проявляють підвищену зацікавленість до всього нового, яскравого, вони найбільше піддаються впливу зовнішнього середовища, більш допитливі, ніж дорослі і використовують мережу Інтернет у якості одного з універсальних способів дослідження і пізнання навколишнього середовища. Проте такі психологічні особливості, як недостатня розвиненість саморегуляції, слабкий вольовий і емоційний контроль, імпульсивність поведінки, роблять дітей найбільш вразливими для інформаційних програмно-технічних загроз. Тому увага дорослих до безпеки дітей в мережі Інтернеті є дуже важливою. Діти не можуть реально оцінювати рівень достовірності й безпеки інформації, що містить віртуальний простір.

Однією з найбільших небезпек віртуального простору є комп’ютерна залежність. До неї більше схильні підлітки 11-17 років. У них відбувається втрата відчуття часу, порушення зв’язків  із навколишнім світом, виникає відчуття невпевненості, безпорадності, страху самостійного прийняття рішень і відповідальності за них. Компютерна залежність негативно впливає на особистість дитини, викликаючи емоційну й нервову напругу, проблеми у спілкуванні та порушення соціальної адаптації.

Психологічні симптоми

комп’ютерної залежності:

- гарне самопочуття або ейфорія під час роботи за комп’ютером, і погіршення настрою без нього;

- постійне збільшення кількості часу перебування в мережі Інтернет;

- зневага родиною і друзями (погіршення стосунків);

Останнє оновлення на Середа, 08 травня 2013 19:15 Детальніше...
 


Сторінка 1 з 5

Статистика

Переглядів змісту : 522131